nazwa:   
hasło:     
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
rejestracja szukaj wiadomości profil

Kurkuma i kurkumina

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Laboratorium Urody Strona Główna » Dieta i suplementy
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Zobacz poprzedni temat / Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Olga

Wysłany: Czw Lut 23, 2006 19:20
Temat postu: Kurkuma i kurkumina
Odpowiedz z cytatem

Informacje o kurkumie przytaczam ze strony LUSKIEWNIKA:

Kurkuma jest popularną przyprawą, w Polsce mało jednak rozpowszechnioną. Jest to również cenna roślina zielarska, stosowana od dawna w medycynie.
Kurkuma jest uzyskiwana z kłączy ostryżu długiego (ostryż barwierski) - Curcuma longa L. (niem. Gelbuwurz) z rodziny Zingiberaceae. Ostryż rośnie w Azji oraz na Filipinach.
Intensywnie żółty barwnik z kurkumy nosi nazwę kurkuminy. Kłącze zawiera ok. 30-40% skrobi, gumożywice, do 6% olejku eterycznego, około 0,5% kurkuminy.
Kurkumina - curcumin jest to dimer kwasu ferulowego o żółtej barwie i dużej aktywności biologicznej.
Olejek kurkumowy zawiera keton - kurkumon, terpeny i seskwiterpeny (felandren, zingiberon, cyneol, borneol, sabinen, turmeron).

Kurkuma jest dostępna w sklepach zielarskich oraz spożywczych. Ta znana przyprawa może być wykorzystana do leczenia wielu schorzeń, w tym również dermatologicznych. Z uwagi na silny wpływ przeciwzapalny i antybiotyczny zalecamy zażywanie kurkuminy przy trądziku, łojotoku, łuszczycy, przewlekłych wypryskach i innych bakteryjnych chorobach skóry.

Działanie kukrumy: żółciopędne, żółciotwórcze, lipotropowe, odtruwające, rozkurczowe, moczopędne, antyseptyczne. Kurkuma posiada właściwości fungistatyczne (przeciwgrzybicze), przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Hamuje rozwój pierwotniaków chorobotwórczych.
Liczne badania udowodniły również właściwości hepatoprotekcyjne (ochraniające miąższ wątroby), przeciwmiażdżycowe i antynowotworowe. Kurkumina zmniejsza ryzyko wystąpienia raka skóry i jelit.

Kurkuma jest znanym i bardzo cenionym lekiem wykorzystywanym do terapii kamicy żółciowej, dyskinezy dróg żółciowych, schorzeń wątroby, zastojów żółci, stanów zapalnych układu żółciowego, objawów po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Korzystnie działa przy wlewaniu się żółci do żołądka po zabiegach chirurgicznych. Kurkuma ułatwia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Reguluje perystaltykę przewodu pokarmowego oraz wypróżnienia.
Wspomaga detoksykację i usuwanie metabolitów rozpuszczalnych w lipidach i żółci (przyśpiesza obieg żółci i usuwanie metabolitów z żółcią). Reguluje także gospodarkę lipidową, obniża stężenie cukrów i lipidów we krwi. Regulująco wpływa na wydzielanie łoju w skórze.

W Polsce jest dostępny preparat zawierający wyciąg (ekstrakt) z kłączy kurkumy - Solaren - płyn (Herbapol Pruszków), butelki po 30 g.
Solaren płyn należy zażywać 2 razy dziennie po 1/2-1 łyżeczce w 100 ml wody.
Sproszkowaną kurkumę można zażywać 2-3 razy dziennie po 1/2-1 łyżeczce.

Ja już w zeszłym roku zainteresowałam się kurkumą, planowałam zażywać sproszkowaną. Tylko jakoś tak mi się wydawało, że kuracja będzie kosztowna - przynajmniej 2 łyżeczki dziennie i oczywiście przez długi okres czasu. Pomysł z zażywaniem kurkumy odstawiłam na bok.
Ostatnio sobie o niej przypomniałam ponieważ uparcie szukam czegoś co mi przyżółci puder. Jestem z tych "żółtych" i wszystko jest dla mnie za różowe Smile
Kupiłam kurkumę i okazało się, że jest tania jak barszcz - 2zł za 50g. Czyli koszt 2zł na około 10 dni kuracji, licząc po 2 łyżeczki dziennie.

Moja kurkuma jest w postaci prawie że pyłu, więc do pudru się nadaje. Mam nadzieję, że odrobina tego żółtego barwnika nie zaszkodzi ani mojej cerze ani filtrom.

Żółtość mojej cery doprowadziła mnie do odkrycia, że kuracja kurkumą nie jest droga. W związku z tym zabieram się za jej zażywanie , a z pudrem poeksperymentuję. Powinna się nadawać - zaiwera w końcu ok. 30-40% skrobi Smile

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mary80

Wysłany: Czw Lut 23, 2006 20:44
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Ja tylko kiedyś przeczytałam, że Hinduski posypują sobie twarz kurkumą, bo działa antybakteryjnie. polki nie powinny raczej tak robić, bo nie mają tak żółtych twarzy. Nie wiem, czy kiedyś używałaś kurkumy do gotowania, np. barwienia ryżu albo curry ( bo kurkuma jest skłądnikiem curry), to będziesz wiedziała, jak trudno to zmyć, barwi wszystko, ze sćiereczki czasami nie schodzi wcale. Deska do krojenia, drewniania łyżka, wszystko zażółcone.Palce również. Nie wiem zatem, jak ze zmywalnością tego czegoś z twarzy, czy Ci żółte plamy nie zostaną.

lenna

Wysłany: Czw Lut 23, 2006 20:59
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Używałam kurkumy jako dodatku do spowalniacza odrostu włosów Wink i kolorek jaki nadaje skórze jest straszliwy, najbardziej przypomina mi to dojrzałą cytrynę. Lubię pudry z żółtym odcieniem, ale takiej żarówy nie chciałabym mieć na gębie what

Olga

Wysłany: Czw Lut 23, 2006 22:32
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Ależ ja nie zamierzam posypywać się kurkumą Smile
Spróbuję dodać maleńką szczyptę do pudru i zobaczymy. Jak będzie i za żółte to zrezygnuję. Zabarwić, to chyba mnie nie zabarwi, położona na kilo tłustego filtra. A wierzcie mi, ja naprawdę mam żółty odcień skóry. Teraz się jeszcze doprawiłam marchewką i jestem już żółta na klawo Smile

Zo to zażywała będę i poczekam na efekty. Obym jeszcze bardziej nie zżółkła od tego zażywania Smile

Olga

Wysłany: Pon Lut 27, 2006 17:52
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Oświadczam wszem i wobec, że jak dla mnie kurkuma w niewielkiej ilości dodana do pudru nadaje się jak najbardziej Smile
Moja mieszanka wyglada tak:
- Alkagin - jako baza
- cynamon - idealny kolor, tylko tych wstętnych grudek nie mogę się pozbyć, przesiewając go nawet kilkakrotnie
- trochę pudru brązującego z drobinkami - póki co wersja dla ubogich Hean rozświetlający nr 4 słoneczny beż
- no i teraz jeszcze KURKUMA - trzeba ją dokładnie rozmieszać, dodana z umiarem jak dla mnie jest całkiem niezła, ociepliła odcień pudru i zmniejszyła jego różowość
Mieszanka nie nadaje się na filtry z Parsolem.

Gdyby nie te grudki cynamonu przyklejające się do Emulsji Avene (pędzelek ich nie zbiera), byłaby to dla mnie idealna mieszanka zarówno pod względem koloru jak i właściwości kryjących i matujących.
Dodaję jeszcze, że mam mega tłustą cerę. Na kryciu też mi zależy bo póki co wyglądam nie najlepiej Smile
Tak, że jak ktoś jest z tych "żółtych" i chce poeksperymentować to polecam kurkumę.

Zabrałam się też za zażywanie. Na efekty jeszcze za wcześnie. Mogę powiedziec tylko tyle że jest gorzka w smaku, ale dla mnie to nie problem. Połknę wszystko jak tylko wierzę, że mi pomoże Smile

crumb

Wysłany: Wto Lut 28, 2006 0:29
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Olga napisał:

Zabrałam się też za zażywanie. Na efekty jeszcze za wcześnie.

Bierzesz na coś konkretnie, czy tak ogólnie lubisz eksperymentować?
Surprised

Olga

Wysłany: Wto Lut 28, 2006 0:58
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Interesuje mnie działanie: preciwtrądzikowe, przeciwłojotokowe, odtruwające, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, rozkurczowe a także detoksykacja, ułatwienie trawienia i przyswajania składników pokarmowych, regulacja perystaltyki przewodu pokarmowego.
Fajnie będzie jak zadziała Smile
Toczę wielką walkę z trądzikiem, który ostrzej przyatakował mnie w 31 wiośnie życia. Muszę sama sobie jakoś radzić bo w dermatologów i ich metody leczenia, zwątpiłam już dawno temu.

A poeksperymentować też lubię Smile

crumb

Wysłany: Wto Lut 28, 2006 1:10
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

aha Smile - powodzenia! Mr. Green

Olga

Wysłany: Wto Lut 28, 2006 1:15
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Smile
Choć nie powinnam dziękować, żeby nie zapeszyć Smile

Chciałam jeszcze dodać że kurkuma jest jedną z wielu broni jakimi się posługuję w mojej walce. Mam teraz taki powiedzmy dodatkowy nowy model karabinu Smile

lenna

Wysłany: Nie Mar 05, 2006 11:23
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Dla chętnych - sporo informacji o kurkumie Smile

Curcuma longa - Turmeric - Monograph
http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m0FDN..._Sept/ai_80532262

Turmeric and Curcumin - Leslie Baumann
http://www.skinandallergynews.com/article/PIIS0...05702114/fulltext

Olga

Wysłany: Pon Mar 06, 2006 2:00
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki Lenna za kurkumowe linki Smile

Chociaż nad tłumaczeniem muszę się troszkę pomęczyć. Zdawałam co prawda pisemną i ustną maturę z angielskiego, ale mam wrażenie, że to było w poprzednim życiu. Totalna amnezja Smile

justy

Wysłany: Wto Kwi 04, 2006 19:55
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

a propos kurkumy:
Phyto Bronz Intense- kapsułki z antyoksydantami ułatwiające opalanie; skład:
puder z kurkumy (curcuma longa,30%), wit.C, celluloza, wyciąg z soi bogaty w izoflawony (glicyna max 9%), drożdże bogate w selen, betakaroten, wyciąg z winogron (vitis vinifera, 5,5%), wit.E, tlenek cynku; stearynian magnezu, hydroksypropylometyloceluloza, barwniki: E172, E171
producent Arkopharma, dystrybutor Pharmexport; dawkowanie: 2 kaps dziennie podczas posiłku

Olga

Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 1:01
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Myślę, że nie bez powodu ten preparat nazywa się Bronz Intense. Zażywam kurkumę regularnie - 2 łyżeczki dziennie i wyglądam jak "panienki solariowiczanki" Twisted Evil Może ze mnie nie taka Intense panienka, ale jak na tą porę roku moja twarz jest dość opalona, bez opalania ma się rozumieć. W dodatku jestem ciągle "opalona" mimo nieskończenie nieskończonego łuszczenia się. Moim zdaniem kurkuma ewidentnie wpływa na kolor karnacji. Dla pełni prawdy, dodam jeszcze, że i marchewki nie wyrzucam za kołnierz Smile Chociaż marchewki ostatnio jem mniej, a opalona jestem tak samo, jeśli nie bardziej. Z tego wynika, że to musi być robota kurkumy. Niestety opalenizna nie obejmuje nóg, a wielka szkoda. Jak sobie przypomnę moje walki z samoopalaczem w lecie, to słabo mi się robi wallbash

Jeśli nie chcecie kurkumy brać regularnie, tak jak ja (no chyba, że teraz już tak, ze względu na opaleniznę Smile ) to polecam kurkumę jako lekarstwo.
Doskonale się sprawdzi po jakimś niekontrolowanym obżarstwie, na zgagi, niestrawności i tym podobne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Myślę, że będzie też dobra na niedomagania poimprezowe. Tego akurat nie sprawdzałam, takowych nie miewam, ale badając in vivo właściwości kurkumy mogę zaryzykować i tą jej zaletę.

Zauważyłam też, że kurkuma ma własciwości pobudzające. Solidna łyga kurkumy działa na mnie podobnie jak mała czarna.

Mam nadzieję, że troszkę zareklamowałam Wam moją kochaną kurkumkę. Jestem na 99% pewna, że oprócz mnie nikt z tego forum jej nie zażywa, a żałujcie.
Jeśli jakaś duszyczka została już nawrócona, polecam jej kurkumę z Selgros'a. Wychodzi bardzo tanio, a jest mocna jak siekiera w porównaniu z innymi kurkumami.

lenna

Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 7:34
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mam nadzieję, że troszkę zareklamowałam Wam moją kochaną kurkumkę.

Oj tak Laughing chociaż nie ukrywam, że przekonała mnie ewentualna opalenizna Wink
Od dziś zaczynam eksperyment Idea

Olga

Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 8:40
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

No tak, uroda sprawa priorytetowa. Na mnie też tego typu argumenty działają Smile

Lenna, tylko jak się nie opalisz, to pamiętaj, że książki skarg i zażaleń nie prowadzę Wink

crumb

Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 9:02
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

to kiedy robimy wspólne zamówienie na parę kg kurkumy? rotfl

Pyt. do Olgi - jaki kolor tej 'opalenizny'? nie jesteś żółta? Pijac 2 m-ce soki marchwiowe i zagryzając je marchewką - zrobiłam się żółtopomarańczowa, zajęło mi ładnych parę tyg. aby się odbarwić. Obecnie zajadam marchewkę gotowaną (surowa jest dla mnie za ciężka) i nawet mam fajny kolor skóry Cool natomiast oczywiście chcę zawsze lepiej, więcej, efektowniej Laughing więc poważnie rozważam te kurkume coby zmienic kolor na wiosnę (w przyszłym tyg. ma być +20st.C Shocked ) byle nie w kierunku pomarańczowym, najlepiej mahoń. o tak - albo raczej ha_moń very happy

Olga

Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 9:29
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Kolor opalenizny marchewkowo - kurkumowej zależy od typu karnacji. Ja bladolica nigdy nie byłam, różowolica też nie. Teraz, po tych zafarbiaczach, kolor buzi mam dość ładny. Zdaniem osób trzecich wyglądam poprostu jak opalona. Tylko łapki są troszkę żółtawe, ale coś za coś. Zresztą łapki mają tyle doczynienia z płynem do mycia garów, że się wybielają.
Wiadomo, że taka sztuczna, farbowana opalenizna jest inna niż naturalna od słoneczka, tfu słoneczka, tfu UVA. Ja to nawet mam od kilku lat alergię na słońce. Nawet jak bardzo chciałabym się opalać, nie mogę bo dostaję swędzącej wysypki Twisted Evil

Zresztą jak się nakłada filtry i puderki gołej twarzy nie widać.

A jak już bardzo zatęsknisz za różowościami potrzymaj sobie peeling ananasowy 40 minut i popraw go jeszcze peelingiem mechanicznym. Działa, i to jak, zawsze po takiej akcji jestem burakowata Wink

crumb

Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 10:57
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Nie, za różowościami nie tęsknię, bynajmniej, raczej śniada cera mi się marzy Cool
Otóż ręce nie bieleją, mimo że często myję w płynach odkażających plus mycie naczyń plus pranie..Mam pomarańczowe paliczki i poduszki dłoni (no, aktualnie trochę mniej bo zastopowałam nieco z karotenem).
Coś za coś, masz rację. Tapetę robię czasami jak mam ważne spotkanie oraz wieczorem jeśli wychodzę, więc akurat u mnie pod warstwą skrobi widać pomarańczowe prześwity - czubek nosa, poliki. Nie chcę być pszennoburaczana (przyp.autora Wink ) tylko opalona.

Kurkumę muszę przemyśleć dogłębnie Idea

syyyylwia

Wysłany: Sro Kwi 05, 2006 22:41
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj z ciekawości zjadłam łyżeczke kurkumy i o mało co się nie udławiłam. Strasznie trudno połknąć łychę takiego prochu, a jak się popije to zostaje straszny smak w ustach, którego nie można sie pozbyć przez dłuższą chwilę. Nie wiem, czy jestem az tak w stanie się poświecac dlka złoteg lica Sad

Olga

Wysłany: Czw Kwi 06, 2006 5:40
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

syyyylwia napisał:
Dzisiaj z ciekawości zjadłam łyżeczke kurkumy i o mało co się nie udławiłam. Nie wiem, czy jestem az tak w stanie się poświecac dlka złoteg lica Sad

Oj, widać nie zaprawionaś w bojach.
Ja, oprócz zmielonych karaluchów, to już chyba wszystko przełknę Wink
Chociaż, jak by zmielone karaluchy miały mi pomóc to...nie wiem, nie wiem...

No, ale Ty miałabyś się męczyć z kurkumą tylko dla "złotego lica", to może szkoda męki Smile

lenna

Wysłany: Pon Kwi 24, 2006 9:39
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Wrażenia po kilkunastodniowym żarciu przypraw (kurkuma + dodatkowo cynamon, nie wiem czy ma on coś wspólnego z opalenizną, ale ze stabilizacją glukozy - owszem) i okazyjnie marchewka. Działa, tzn działa w miejscach, których nie traktuję żadnymi 'wybielaczami' - największą różnicę widzę na plecach, pośladach, udach i brzuchu. Na pewno nie jest to kolor żółty, bliżej mu do całkiem ładnej (jasnej) oliwki.
Łydki, ręce, twarz i okolice - bez zmian, ale tu regularnie się wybielam (poza łydkami - ich to nic nie rusza).

mattbel

Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 14:05
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

syyyylwia napisał:
Dzisiaj z ciekawości zjadłam łyżeczke kurkumy i o mało co się nie udławiłam. Strasznie trudno połknąć łychę takiego prochu, a jak się popije to zostaje straszny smak w ustach, którego nie można sie pozbyć przez dłuższą chwilę.

ja od dzis zaczelam zazywac kurkume. lyzeczka popita herbata i zagryziona dropsem orbit nie jest az taka straszna, ale moim zdaniem te ilosc 2 czy 3 lyzeczki mozna spokojnie przemycic w potrawach bez znacznej zmiany ich smaku. chociazby w kanapce z serem, a dokladniej w masle. zrobilam tak i naprawde nie bylo zle. kanapka nabrala jedynie gorzkawego posmaku. a mozna jeszcze dorzucac do makaronu, ryzu, warzyw, zup...

mattbel

Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 14:10
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

oczywiscie do kanapki dorzucilam ok. 1 lyzeczke, a nie od razu 3. mam zamiasr sobie to dosypywac do roznych potraw i rozlozyc na caly dzien.

cacadu

Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 15:57
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Ja jem od tygodnia 2 łyżeczki dziennie jak nie zapomnę i jeszcze nie widzę efektów. W każdym razie przyzwyczaić się chyba do smaku i konsystencji nie dam rady Laughing Szybko łykam i zapijam wodą. Fajnie potem język i śluzówka wygląda Laughing

mattbel

Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 18:39
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

a czy kurkuma nie powoduje u was odbijania i uczucia niestrawnosci? bo nie wiem, czy za duzo jej zezarlam czy moze jestem nadwrazliwa Rolling Eyes
niby kurkuma powinna pomagac w trawieniu, a u mnie zadzialala akurat na odwrot. Confused

rufek

Wysłany: Sro Kwi 26, 2006 19:33
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

mattbel napisał:
a czy kurkuma nie powoduje u was odbijania i uczucia niestrawnosci? bo nie wiem, czy za duzo jej zezarlam czy moze jestem nadwrazliwa Rolling Eyes
niby kurkuma powinna pomagac w trawieniu, a u mnie zadzialala akurat na odwrot. Confused

Może na pusty żołądek ją zjadłaś i stąd takie przypadłości Question

cacadu

Wysłany: Czw Kwi 27, 2006 11:08
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

rufek napisał:

mattbel napisał:
a czy kurkuma nie powoduje u was odbijania i uczucia niestrawnosci?

Może tak być. Ja akurat pierwszą porcję zmielonych trocinek jem na czczo i nie mam nieprzyjemnych sensacji żołądkowych.

mattbel

Wysłany: Czw Kwi 27, 2006 12:15
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

cacadu napisał:

rufek napisał:

mattbel napisał:
a czy kurkuma nie powoduje u was odbijania i uczucia niestrawnosci?

Może tak być. Ja akurat pierwszą porcję zmielonych trocinek jem na czczo i nie mam nieprzyjemnych sensacji żołądkowych.

no wlasnie, ja zjadlam jedna porcje do kanapki (posypalam "na oko" hehe) a drugą lyknelam po jedzeniu. a moze wlasnie trzeba na pusty zoladek? albo troche za duzo na raz. bede eksperymentowac dalej.

Hokus

Wysłany: Czw Kwi 27, 2006 12:18
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Od dziś dołączam do kurkumowiczanek Smile

Ciekawa jestem, kiedy zobaczę pierwsze efekty w postaci opalenizny i jak będzie mi szła konsumpcja proszku Cool

Pozdrawiam Smile

mattbel

Wysłany: Czw Kwi 27, 2006 12:58
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

co do przypraw to zobaczcie jaki piekny kolorek ma słodka papryka Wink
http://www.gotowanie.v9.pl/przyprawy/papryka.php
chyba zawiera sporo karotenu Razz

Strona 1 z 7
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Laboratorium Urody Strona Główna » Dieta i suplementy
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Skocz do: