nazwa:   
hasło:     
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie
rejestracja szukaj wiadomości profil

Magnez

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Laboratorium Urody Strona Główna » Dieta i suplementy
Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat / Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Saskia

Wysłany: Sro Paź 11, 2006 18:05
Temat postu: Magnez
Odpowiedz z cytatem

Tu znajduje sie ciekawy zbior badan nad magnezem (m.in magnez a starzenie) jest tam tez pelny, darmowy e-book o roli jaka odgrywaj niedobór magnezu w patogenezie przeroznych chorob.
http://www.mgwater.com/

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Saskia

Wysłany: Nie Mar 11, 2007 22:51
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Cos, co moze przydac sie kawoszom, wyplukujacym sobie notorycznie magnez:
Cytat:
Niezwykle zaś bogate w magnez okazały się napary z kwiatu lawendy (220 mg/250 ml) i owocni fasoli (224,17 mg/250 ml). Uwzględniając dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na magnez (280-350 mg dla dorosłego człowieka), można stwierdzić, iż pijąc dziennie szklankę naparu dostarczamy tym sposobem nawet ponad 90 % dziennego zapotrzebowania organizmu na magnez. Z przeprowadzonych badań wynika, iż napary sporządzone wg receptury zamieszczonej na opakowaniu mogą być traktowane jako dodatkowe źródło oznaczanych makroelementów niezbędnych dla organizmu człowieka.

WAPŃ I MAGNEZ W NAPARACH SPORZĄDZONYCH Z ROŚLINNYCH SUROWCÓW LECZNICZYCH
http://www.iripz.pl/ftp/3_14.pdf

lenna

Wysłany: Pon Mar 12, 2007 12:49
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Napar z lawendy raczej jest niezbyt pijalny, a przynajmniej ja sobie tego nie wyobrazam Rolling Eyes
Owocnia fasoli juz bardziej, zagooglalam i jest dostepna w sklepach zielarskich/aptekach 50g/1.50-2zl, z czego chyba zrobie uzytek.

Magnez wsuwam od jakiegos juz czasu - najpierw w formie asparginianu, ktory mojemu zoladkowi tak sobie podchodzil, potem za rada Olgi przerzucilam sie na podwojna dawke biomagnezu (weglan+wodorotlenek+octan). No i to dziala bez zadnych dodatkowych sensacji tzn nie mam skurczow w nogach, zniknelo tez takie wnerwiajace drganie w powiece etc. Nie wiem juz jak faktycznie wyglada przyswajalnosc magnezu w zaleznosci od formy, bo rozne zrodla podaja sprzeczne informacje Rolling Eyes
A to inny powod, dla ktorego kawosze nalogowcy powinni zainteresowac sie tematem:

Saskia napisał:
magnez jest pierwiastkiem niezbednym do prawidlowej syntezy kwasu hialuronowego w tkankach:
www.ias.ac.in/jarch/jbiosci/10/487-493.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?c...amp;dopt=Abstract

Zastanawiam sie czy nie zamienic bio-magnezu na fasolowy wywar i wysokozmineralizowana wode Question Wstepnie zagmyralam w temacie wody mineralnej i:
Cytat:
W Polsce występuje ponad 400 różnych wód z etykietą mineralnej, ale tylko kilkanaście z nich zawiera wymaganą przez polskie Towarzystwo Magnezologiczne dawkę magnezu i wapnia. Prawdziwym zagłębiem wód najbogatszych w magnez jest Dolina Popradu, a w niej Muszyna.

http://serwisy.gazeta.pl/turystyka/1,50346,359743.html
Zgodnie z tym, co podaja na stronie Muszynianka ma 150mg/l kationow magnezowych, czyli sporo. Przyswajalnosc magnezu z wody to ~50%, wieksza jesli sie pije podczas posilkow (jest o tym w pierwszym linku podanym watku).
Nie chce mi sie linkowac, ale w pubmedzie sporo jest o zwiazkach miedzy niedoborami magnezu a roznymi dermatozami/stanami zapalnymi skory, glownie u myszy, ale ludzi z pewnoscia tez sie to tyczy.
Wchlanialnosc magnezu poprawia wit.b6 i prebiotyki.

marzena

Wysłany: Pon Mar 12, 2007 15:25
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Ja tez jak mnie dopadaja bolesne skurcze miesni lydek to pierwsze co mysle to - magnez. Pomaga.

Izolda

Wysłany: Pon Mar 12, 2007 21:39
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

A ja znalazłam coś takiego " Spośród roślin leczniczych najwięcej magnezu zawierają: kozieradka, babka, pomidory, ogórecznik, glony, dziurawiec, fiołek polny, siemię lniane, lubczyk, mięta, nagietek, pokrzywa, szałwia."
http://luskiewnik.strefa.pl/biochemia/magnesium.htm

Jestem żywo zainteresowana tematem bo ja i moja córka mamy duze niedobory magnezu.U mnie nie ma problemu moge łykać prochy ale moja córka jest za mała na przyjmowanie minerałow-większosć dostepnych zaleca sie stosowanie po 4 roku życia, boję się o nadmiar magnezu Sad
Jeśli rzeczywiscie napar z lawendy ma sporo magnezu to bedziemy go pić Smile
A czy nie mozna by przypadkiem łykać sobie tego zielska zamiast go pic?

PaniKota

Wysłany: Pon Mar 12, 2007 22:31
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Izolda napisał:
A ja znalazłam coś takiego " Spośród roślin leczniczych najwięcej magnezu zawierają: kozieradka, babka, pomidory, ogórecznik, glony, dziurawiec, fiołek polny, siemię lniane, lubczyk, mięta, nagietek, pokrzywa, szałwia."
http://luskiewnik.strefa.pl/biochemia/magnesium.htm

Jestem żywo zainteresowana tematem bo ja i moja córka mamy duze niedobory magnezu.U mnie nie ma problemu moge łykać prochy ale moja córka jest za mała na przyjmowanie minerałow-większosć dostepnych zaleca sie stosowanie po 4 roku życia Sad
Jeśli rzeczywiscie napar z lawendy ma sporo magnezu to bedziemy go pić Smile
A czy nie mozna by przypadkiem łykać sobie tego zielska zamiast go pic?

Skąd lawenda? Łuskiewnik jej nie wymienia.
Pomidorki posypane lubczykiem i polane olejem z ogórecznika. Herbata z dodatkiem mięty albo napar z samej mięty. Siemię do sałatki lub na kanapki. Kozieradka do kurczaka z ryżem - OT, gdzieś można dostać kozieradkę? Indyjski fastfood ją serwuje i oszalałam na jej punkcie.
Cytat:
Z pokarmów najwięcej magnezu zawierają: kakao 192-420 mg, czekolada 107-292 mg, migdały 225 mg, banany 31-42 mg, rodzynki 27-42 mg, suszone śliwki 54 mg, makaron 57 mg.

Córa pewnie chętnie wetnie czekoladę albo wypije kakao? A smażone banany z czekoladą to już w ogóle bajka Smile

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer gadu-gadu
Poly

Wysłany: Wto Mar 13, 2007 10:32
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

PaniKota napisał:
Kozieradka do kurczaka z ryżem - OT, gdzieś można dostać kozieradkę? Indyjski fastfood ją serwuje i oszalałam na jej punkcie.
A smażone banany z czekoladą to już w ogóle bajka Smile

Kozieradke mozna kupic w zielarskich albo w aptekach ,jest w paczkach - luzem, sa to nasiona.

A smażone banany z lodami czekoladowymi - to dopiero bajka Cool

PaniKota

Wysłany: Wto Mar 13, 2007 14:02
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Poly napisał:
Kozieradke mozna kupic w zielarskich albo w aptekach ,jest w paczkach - luzem, sa to nasiona.

Dzięki Smile Wprawdzie w ciągu swego wcale nie krótkiego żywota siałam tylko rzeżuchę, ale kiedyś musi być ten pierwszy raz Very Happy W zasadzie i inne zielska miałam zamiar zacząć hodować, co by mieć kuchnię pachnącą mietą i oregano Wink Ale to offtop totalny - niemniej jednak gdyby ktoś go chciał pociągnąć, to ja taki wątek będę śledzić z zapartym tchem Smile

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer gadu-gadu
marzena

Wysłany: Wto Mar 13, 2007 14:35
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Kota, zrobilam watek z przepisami ale nic sie w nim nie dzieje - widocznie nikt nic nie je Laughing
Takie ziola (ja kocham bazylie do pomidorow i rozmaryn do mieska) bardzo pieknie wygladaja w kuchni w doniczkach.

PaniKota

Wysłany: Wto Mar 13, 2007 14:51
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

marzena napisał:
Kota, zrobilam watek z przepisami ale nic sie w nim nie dzieje - widocznie nikt nic nie je Laughing

Ja dopiero teraz złapałam bakcyla gotowania, jak zaczęłam tłumaczyć książkę kucharską i okazało się, że to może być prosta i fajna zabawa - nie mam się jak na razie czym dzielić Embarassed
Cytat:
Takie ziola (ja kocham bazylie do pomidorow i rozmaryn do mieska) bardzo pieknie wygladaja w kuchni w doniczkach.

Myslałam o wyodrębnieniu tego offtopa jako wątku dot. samej hodowli ziół (jeśli oczywiście temat znajdzie oddźwięk Smile).

lenna

Wysłany: Czw Mar 15, 2007 22:18
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Doniczkowa hodowla ziol to u mnie pasmo porazek, dobrze rosnie chyba tylko szczypior, ale za to taki, ze od samego patrzenia mozna sie poplakac Rolling Eyes
A co do kozieradki to lepiej nie lubic jej za bardzo, bo naprawde zaczyna sie cuchnac jak koza. Na sobie tego nie doswiadczylam (smak okropny), ale wyczytalam daawno temu u Luskiewnika, ze dziala anabolicznie i w jakiejs tajemniczej chorobie raczylam tym psa (mielonka wymieszana z miodem). Skora i siersc mocno przesiaknela kozim smrodem. Kozieradka jest tez w zielarskich w wersji mielonej, jesli ktos chce sie wypachnic bez koniecznosci domowej uprawy. Chyba, ze mowicie o kozieradkowej zielonce Question

Wracajac do tematu - zasiadlam jeszcze raz do magnezowej przyswajalnosci (bio-magnez jest ok, tylko drogi) i wychodzi na to, ze najlepiej wchlania sie cytrynian magnezu.
A to wzglednie tanie zrodla:
- Hi Tech Magnesium Citrate 300g/27zl (500mg cytrynianiu w 10g):
http://tinyurl.com/29xr8a
- Magnesol 150mg, 20 tabletek/~12zl
http://www.krka.si/pl/izdelki/otc/abc/?v=magnesol
- Magnefar B6 Cardio 60 tabletek/15zl
http://www.aquavitae.com.pl/catalog/product_inf...&products_id=4945
(jest tez magnefar b6 bez cardio, ale on chyba ma inna postac magnezu)

Wygrzebalam ciekawy i dluuugi tekst o wplywie magnezowych brakow na depreche itp:
http://george-eby-research.com/html/depression-anxiety.html

PaniKota

Wysłany: Pią Mar 16, 2007 12:13
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Lenna napisał:
Doniczkowa hodowla ziol to u mnie pasmo porazek, dobrze rosnie chyba tylko szczypior, ale za to taki, ze od samego patrzenia mozna sie poplakac Rolling Eyes
A co do kozieradki to lepiej nie lubic jej za bardzo, bo naprawde zaczyna sie cuchnac jak koza. Na sobie tego nie doswiadczylam (smak okropny), ale wyczytalam daawno temu u Luskiewnika, ze dziala anabolicznie i w jakiejs tajemniczej chorobie raczylam tym psa (mielonka wymieszana z miodem). Skora i siersc mocno przesiaknela kozim smrodem. Kozieradka jest tez w zielarskich w wersji mielonej, jesli ktos chce sie wypachnic bez koniecznosci domowej uprawy. Chyba, ze mowicie o kozieradkowej zielonce Question

o zielonce - w zasadzie to nie wiem, jak ona smakuje sama, ale w indyjskim fastfoodzie jedyne, co moje "łagodne" podniebienie jest w stanie znieść, to methi chicken czyli kurak z kozieradką - mięso marynowane jest w takim zajzajerze, że jest mocno różowe i oblepia je sos, który jest praktycznie zielony od zielska. Mniam. A poza tym mam fazę kłólika Very Happy

Saskia

Wysłany: Czw Mar 29, 2007 13:28
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Kolejne badanie potwierdzajace, ze magnez jest skuteczny w przypadku PMS. Testowano z dobrymi efektami dawke 250mg magnezu stopniowo uwalnianego:
Pilot Study of the Efficacy and Safety of a Modified-Release Magnesium 250mg Tablet (Sincromag®) for the Treatment of Premenstrual Syndrome
Cytat:
Background: Magnesium deficiency has been implicated as a possible contributing factor to some symptoms of premenstrual syndrome (PMS) and several studies have reported a lower intracellular magnesium concentration in women with PMS. Thus, it has been suggested that magnesium supplementation may improve certain symptoms in women with PMS.

Objective: This open-label study assessed the efficacy and safety of a patented modified-release magnesium 250mg tablet for improving symptoms in women affected by PMS.

Methods: After a 3-month observational period, women aged 18-45 years with a regular menstrual cycle (from 25-35 days) who were affected by PMS (determined by a score of ≥25 points on a PMS questionnaire) [n = 41] were given the modified-release magnesium tablet over three menstrual cycles, beginning 20 days after the start of their last menstrual period and continuing until the start of their next menstrual period.

Results: PMS symptoms improved during magnesium treatment. After 3 months, the mean total PMS score (primary endpoint), as assessed by the investigator using Moos' Modified Menstrual Distress Questionnaire, was significantly lower than before therapy (p < 0.0001). During the same period, the mean PMS scores, as recorded in patients' diaries (secondary efficacy variables), also showed significant improvements (p < 0.0001 for all subscales). The relative decreases in total PMS scores, as assessed by investigator and patient, were 35.1% and 33.5%, respectively. The magnesium tablet was well tolerated, with vertigo the only treatment-related adverse event reported (one patient).

Conclusions: We concluded that modified-release magnesium was effective in reducing premenstrual symptoms in women with PMS in this preliminary study.

http://www.ingentaconnect.com/content/adis/cdi/...00000001/art00004

I jeszcze o przyswajalnosci magnezu:
Cytat:
Badania na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, że magnez wchłania się w jelicie cienkim. Procent zaabsorbowanego pierwiastka jest wprost proporcjonalny do jego podaży i wynosi od 24% do 76%. Wchłanianie zachodzi w sposób ciągły w trakcie przesuwania się treści pokarmowej wzdłuż jelita cienkiego. Eliminacja magnezu z organizmu zachodzi głównie poprzez układ moczowy. Około 10-15% magnezu tracimy drogą pocenia się, gdy przebywamy w wysokiej temperaturze. Istnieje bardzo dokładnie opracowana diagnostyka niedoborów magnezu oraz leczenie suplementacyjne preparatami magnezu.
Lecznicze podawanie magnezu może odbywać się drogą doustną lub dożylną. Preparaty doustne różnią się grupą anionową związaną z magnezem (może to byś glukonian, węglan, tlenek np. preparat MAGNE - B6) oraz zawartością magnezu elementarnego w tabletce.
Wprowadzono już preparaty, z których magnez uwalniany jest stopniowo dopiero w jelicie cienkim. Są one ogólnie dostępne w całej Polsce. Przykładem takiego preparatu jest SLOW-MAG.
Jeśli jest pan bardzo zainteresowany magnezem polecamy panu przeczytanie bardzo interesującej książki poświęconej temu pierwiastkowi "Magnez w praktyce klinicznej" - książkę napisał Jean Durlach, została wydana przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1991 rok.

http://www.resmedica.pl/zdfaqarch.html

mattbel

Wysłany: Pią Kwi 06, 2007 17:27
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

ostatnio pijam słotwinke, ktora ma ok. po 250 mg magnezu i wapnia. jesli to sie wchlanie w 50 % to i tak dobrze. bo myslalam, ze duzo slabiej...

Poly

Wysłany: Sro Maj 16, 2007 21:57
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Magnez i włókna zbożowe zapobiegają cukrzycy

Cytat:
Spożywanie dużych ilości zbożowych włókien i magnezu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.

Dr Matthias B. Schulze i zespół z German Institute of Human Nutrition Potsdam-Rehbruecke przebadali ponad 25 tys. dorosłych w wieku od 35 do 65 lat. Od 1994 do 2005 roku obserwowano ich pod kątem wystąpienia cukrzycy. Wszyscy wypełniali kwestionariusze dotyczące sposobu odżywiania się. Chodziło o ilość i częstość spożywania określonych pokarmów; tutaj najważniejszym punktem były włókna oraz magnez.

W czasie eksperymentu u 844 osób zdiagnozowano cukrzycę typu 2. W porównaniu do ludzi jedzących najmniej włókien zbożowych, u wolontariuszy z najwyższym ich spożyciem odnotowano 28-proc. spadek częstości zachorowań.

Co ciekawe, konsumpcja włókien pochodzących z owoców i warzyw nie zmniejszała ryzyka zachorowania. Podobnie było w przypadku magnezu.

W związku z tym naukowcy zdecydowali się na przeprowadzenie metaanalizy, czyli zbiorczej analizy 9 studiów dotyczących spożycia włókien i 8 magnezu. Ponownie okazało się, że włókna warzywne i owocowe nie wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2., natomiast jedzenie dużych ilości włókien zbożowych jak najbardziej tak (obniżenie ryzyka zachorowania o 33%). W przeciwieństwie do pierwszego badania, metanaliza wykazała, że wysokie dawki magnezu zmniejszają szanse wystąpienia cukrzycy o 23%.

Zsumowane w metaanalizie dowody z naszego i wcześniejszych badań zdecydowanie potwierdzają tezę, że wysokie dawki włókien zbożowych i magnezu mogą obniżyć ryzyko cukrzycy — konkluduje niemiecki zespół (Archives of Internal Medicine). Nie zapominajmy o pokarmach pełnoziarnistych, może w ten sposób uchronimy się przed cukrzycą...

http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_2617.html

biszolin

Wysłany: Czw Sie 07, 2008 17:30
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Odkurzam wątek bo temat wart uwagi.
Na co działa magnez wiemy,jest m.in.pierwiastkiem tonizującym i uspokajającym cały układ nerwowy.Ale jakość impulsów nerwowych jest uwarunkowana od prawidłowości przemieszczania się jonów wapnia i magnezu.
Aby impulsy te przebiegały bez zakłóceń stosunek wapnia do magnezu powinien wynosic 2:1
Odpowiedni suplement to :
-preparat wapniowo-magnezowy o odpowiedniej proporcji składników
-skladniki powinny być w postaci organicznej

Czynniki redukujące magnez w organizmie to:
-białka
-tłuszcze
-szczawiany /rabarbar,szpinak/
-duże ilości wapnia w nabiale / mleko, sery, twarogi, jogurty/
-fityniany /otręby pszenne,chleb/
Wrogiem magnezu jest cukier, który nie pozwala na jego przyswajanie.

Niski poziom magnezu skutkuje powstaniem niedoborów wit.D .

Nie bez znaczenia jest forma pierwiastka- ogólnie dla organizmu najlepiej przyswajalne są :
-pierwiastki chelatowane aminokwasem
w dalszej kolejności askorbiniany,cytryniany, glukoniany i najmniej przyswajalna forma to węglany.

Źrodła:fragment książki "Barwy twojego zdrowia" J.Dąbrowski,"Smak zdrowia" P.Holford

Ponieważ łykam magnez od lat wciąż poszukuje idealnego preparatu.Mój obecny number one, choc nie wolny od wad,to Cardiomin B6 PP.Zalety to połączenie trzech ważnych dla pracy serca pierwiastków w niezłej formie i dodatkowo z ułatwiającą wchłanianie wit.B6.
Niestety nie spelnia on zalecanej proporcji 2:1.Dla mnie istotny okazał sie dodatek potasu /lekarka zaleciła go na miarową pracę serducha/no i cena . Kuracja miesięczna to 13/26 zł zależnie od dawki.

http://www.holbex.pl/content/view/16/16/

Nastepny zakup to będzie może Olimp Chela-Mag B6,jest w najlepiej przyswajalnej formie ,z wit.B6.Niestety to czysty magnez Wink a więc co z wapniem? Można nabyc osobno / ten z olimp Labs dodatkowo z D3/.
Opcja warta zastanowienia,muszę tylko przyjrzeć się zawartości kapsułek i ich wzajemnym proporcjom.

http://www.olimp-labs.com/pl/produkty/suplementy-diety/magnez/

http://www.olimp-labs.com/pl/produkty/suplementy-diety/wapn/

lenna

Wysłany: Pią Sie 08, 2008 6:39
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

czy to to?
http://www.holbex.pl/content/view/16/16/
jakie wady/skutki uboczne masz na mysli?

przy okazji zapytam w jakiej formie bierzesz potas

biszolin

Wysłany: Pią Sie 08, 2008 7:53
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Lenno tak to ten preparat a wada to niewłaściwy sotosunek wapnia do magnezu /pisałam wyżej/.Skutków ubocznych nie zauważyłam.A potasu osobno nie biorę ,jest w cardiominie.Jak przejde na /być może/ preparaty olimp labs to rozejrzę się za potasem,nie sprawdzałam czy maja.

justy

Wysłany: Pią Sie 08, 2008 20:49
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Lenna napisał:
- Magnefar B6 Cardio 60 tabletek/15zl
http://www.aquavitae.com.pl/catalog/product_inf...;products_id=4945
(jest tez magnefar b6 bez cardio, ale on chyba ma inna postac magnezu)

Z tym Magnefarem B6 to złożona sprawa:
- starsza wersja, mająca status leku, zawierala wodoroasparginian magnezu 500mg (34mg jonów magnezu) i 5mg witB6; czasem można jeszcze ją dostać, ale to niedobitki
-nowa wersja Magnefaru B6 zarejestrowana jako suplement diety (opakowanie takie samo) zawiera cytrynian magnezu (50mg jonów) oraz 0,5mg wit.B6.

biszolin

Wysłany: Czw Sie 14, 2008 21:15
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Czyli w nowszej wersji magnez jest w mniej przyswajalnej formie, do tego niższa dawka B6 / czy to ma znaczenie-nie wiem/.

Moje poszukiwania idealnej postaci preparatu magnez + wapń + potas + B6 zakończone niepowodzeniem.Wprawdzie Olimp Labs ma minerały w postaci chellatów ale tylko pojedyncze, brak kompleksu który mnie interesuje. Łykanie kilku tabletek /chela-magB6, chela-calciumD3, chela-potas/ to zwielokrotnione zażywanie dodatków /substancje wypełniające,subst.przeciwzbrylajace .../ Confused

Pozostaje Cardiomin B6 PP.

Izolda

Wysłany: Pią Maj 14, 2010 14:48
Temat postu: Magnez w diecie
Odpowiedz z cytatem

Witam po przerwie Smile

Ech mam spore niedobory magnezu ( i niestety objawy dość silne). Nie za bardzo mogę brać tabletki ( chory żołądek)i chciałam te niedobory jakoś "zalepić" produktami "naturalnymi" Smile

Może ktoś z was miał problem z niedoborem i może mi podpowiedzieć sprawdzone patenty żywieniowe ( chodzi o dania, sałatki, papki, napoje, które będą zawierały dużo magnezu).
Na razie staram się codziennie miksować sobie jogurt naturalny i pęczek koperku Wink

arat

Wysłany: Sob Maj 22, 2010 19:34
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Witam. Nie mam niestety żadnych podpowiedzi, jeżeli chodzi o dietę, ale gdyby ktoś szukał dobrze przyswajalnych preparatów z dużą zawartością magnezu, na rynku pojawił się nowy produkt Olimpu, Chela-Mag B6 Forte. Jedna kapsułka zawiera 250 mg magnezu (1390 mg chelatu) i 2 mg witaminy B6, a cena wynosi obecnie około 26-28 PLN za 60 kapsułek, jest więc stosunkowo przystępna w porównaniu z innymi tego typu preparatami.

I nie, nie mam nic wspólnego z Olimpem ani ze sklepami, które prowadzą sprzedaż ich produktów. Po prostu sama mam duże niedobory magnezu (i arytmię) i ucieszył mnie fakt, że mogę w końcu zmniejszyć ilość łykanych dziennie kapsułek/tabletek. Tym bardziej, że większość preparatów z magnezem zawiera tyle witaminy B6, że musiałam przyjmować jej przesadnie dużo, chcąc dostarczyć organizmowi potrzebną ilość magnezu. Mam więc nadzieję, że informacja o tym preparacie pomoże innym osobom znajdującym się w podobnej sytuacji.

Kapsułka jest spora (co jest dość oczywiste, biorąc pod uwagę jej skład), ale łyka się ją bez większego problemu.

Izolda

Wysłany: Sro Cze 02, 2010 9:53
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Dzięki.
Właśnie dietetyk polecił mi kapsułki olimpu, jako najlepiej przyswajalne, i stwierdził, ze by tak dużym niedoborze nie mam szans uzupełnić tego dietą i przy tak słabym jej wchłanianiu.

zmieniamswojezycie

Wysłany: Pią Cze 04, 2010 19:56
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

2 lyzeczki (czubate) kakao plus 3 lyzeczki cukru zalac niewielka iloscia wrzacej wody wymieszac na papke i dolac wody do pelnej szklanki ,to natychmiastowy zastrzyk magnezu i do tego smaczny Very Happy

vitaman

Wysłany: Pią Cze 04, 2010 23:30
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

zmieniamswojezycie napisał:
2 lyzeczki (czubate) kakao plus 3 lyzeczki cukru zalac niewielka iloscia wrzacej wody wymieszac na papke i dolac wody do pelnej szklanki ,to natychmiastowy zastrzyk magnezu i do tego smaczny Very Happy

No fajne, ale ten cukier:) Lepszy słodzik (nie aspartam). Smakowo trudno wyczuć różnicę a kaloriami się człek nie zawali.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
zmieniamswojezycie

Wysłany: Sob Cze 05, 2010 18:37
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

nooo to prawda tylko ze licze kalorie odwrotnie niz inni ,trzeba widziec jak patrza ludzie kiedy sprawdzam kalorycznosc produktu i na stwierdzenie sprzedawcy ze moge spokojnie kupic bo ma malo kalorii ja odkladam go na polke i pytam a co ma wiecej kalorii Laughing Laughing Laughing

lenna

Wysłany: Czw Lis 11, 2010 9:23
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

http://www.aptekabatorego.pl/magnez.pdf

baaardzo solidny artykul o magnezie pisany przez farmaceutke. w tekscie jest tez zestawienie roznych magnezowych preparatow, ich przyswajalnosci i ceny. pod jego wplywem nabylam magnesol i jestem bardzo zadowolona.
z ciekawych rzeczy, o ktorych nie mialam pojecia jest wzmianka o magnezie jako naturalnym srodku przeciwzakrzepowym. wczesniej nie obserwowalam sie pod tym katem, a teraz zaczelam badac swoja obolala nieco noge i jej reakcje na magnezowe suplementa i stwierdzam, ze to jednak w jakis sposob dziala.
do rozwazenia kawoszom z chronicznymi niedoborami i nie tylko ->

Cytat:
Magnez odgrywa rolę fizjologicznego czynnika przeciwzakrzepowego, związanego ze stabilizującym działaniem trombocytów. Zwiększając stabilizację błony płytek krwi zmniejsza skłonność do ich wzajemnego zlepiania się. Zmniejsza to skłonność do powstawania zakrzepów przyściennych. Zlepianie się uszkodzonych płytek krwi prowadzi do uwolnienia z nich substancji powodujących nagłe obkurczanie naczyń. Magnez odgrywa, więc bardzo ważną rolę w profilaktyce zakrzepów.

Postać żylno-zakrzepowa
Magnez jest naturalnym czynnikiem przeciwzakrzepowym, stabilizującym trombocyty. Większa stabilizacja błony płytek krwi zmniejsza skłonność do ich wzajemnego zlepiania się. Niedobór magnezu doprowadza do nadmiernego gromadzenia się płytek krwi i ich zlepiania przy ścianach naczyń. Prowadzi to do powstawania zakrzepów przyściennych. Obecnie, w celu zapobieżenia powstawania zakrzepów, powszechnie stosuje się kwas acetylosalicylowy w dawce 100mg/kg masy ciała. Działanie magnezu jest bardziej fizjologiczne i pozbawione skutków ubocznych, a efekt działania jest podobny.

Pseudonim

Wysłany: Wto Sie 02, 2011 14:27
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Biol Trace Elem Res. 2011 Apr;140(1):18-23. Epub 2010 Mar 30.
Effects of magnesium supplementation on testosterone levels of athletes and sedentary subjects at rest and after exhaustion.
Cinar V, Polat Y, Baltaci AK, Mogulkoc R.
Source

Karaman High Medicine of Physical Education and Sports, Selcuk University, Karaman, Turkey. bsyovedat@yahoo.com.tr
Abstract

This study was performed to assess how 4 weeks of magnesium supplementation and exercise affect the free and total plasma testosterone levels of sportsmen practicing tae kwon do and sedentary controls at rest and after exhaustion. The testosterone levels were determined at four different periods: resting before supplementation, exhaustion before supplementation, resting after supplementation, and exhaustion after supplementation in three study groups, which are as follows: Group 1-sedentary controls supplemented with 10 mg magnesium per kilogram body weight. Group 2-tae kwon do athletes practicing 90-120 min/day supplemented with 10 mg magnesium per kilogram body weight. Group 3-tae kwon do athletes practicing 90-120 min/day receiving no magnesium supplements. The free plasma testosterone levels increased at exhaustion before and after supplementation compared to resting levels. Exercise also increased testosterone levels relative to sedentary subjects. Similar increases were observed for total testosterone. Our results show that supplementation with magnesium increases free and total testosterone values in sedentary and in athletes. The increases are higher in those who exercise than in sedentary individuals.
PMID: 20352370 [PubMed - in process]

Badanie przeprowadzono po to aby ocenić czy 4 tygodniowa suplementacja magnezem + ćwiczenia fizyczne wpłyną na poziom wolnego i całkowitego testosteronu u sportowców uprawiających taekwondo i u osób nie ćwiczących, testo był mierzony w spoczynku i po wykonaniu ćwiczeń, określano go w czterech różnych okresach
odpoczynek przed suplementacją, po wykonaniu ćwiczenia przed suplementacją, w czasie odpoczynku po suplementacji i po ćwiczeniach po suplementacji.
Podzielono ich na trzy grupy:
1) brak ćwiczeń + 10 mg Mg/kg masy ciała
2) tae kwondo + ćwiczenia (90 - 120 min dziennie) + 10 mg Mg/kg.m.c
3) Grupa tae kwodno 90-120 min ćwiczeń dziennie nie otrzymująca magnezu.
Poziom wolnego testo zwiększył się u osób ćwiczących przed i po suplementacji Mg w porównaniu do poziomu testo w czasie spoczynku.
Ćwiczenia także podnoszą poziom testo, porównując go z osobami niećwiczącymi, całkowity testo także się podniósł, zwyżki testo są większe u osób ćwiczących.

--
Zasadnicze pytanie ile w tym roli ćwiczeń a ile magnezu, full text 35 euro Razz

-------------------------
Cytat:
J Pharm Biomed Anal. 2009 Feb 20;49(2):175-80. Epub 2008 Nov 5.
Magnesium effect on testosterone-SHBG association studied by a novel molecular chromatography approach.
Excoffon L, Guillaume YC, Woronoff-Lemsi MC, André C.
Source

Equipe des Sciences Séparatives Biologiques et Pharmaceutiques, Université de Franche-Comté, Place Saint Jacques, 25030 Besançon Cedex, France.
Abstract

A biochromatographic approach is developed to measure for the first time thermodynamic data and magnesium (Mg(2+)) effect for the binding of testosterone (TT) to sex hormone-binding globulin (SHBG) in a wide temperature range. For this, the SHBG was immobilized on a chromatographic support. It was established that this novel SHBG column was stable during an extended period of time. The affinity of TT to SHBG is high and changes slightly with the Mg(2+) concentration because the number of Mg(2+) linked to binding is low. The determination of the testosterone retention with the steroid hormone at different Mg(2+) concentrations and temperatures demonstrated that the Mg(2+) binding heat effect associated with this Mg(2+) release or uptake during this binding was in magnitude around 17kJ/mol corresponding to the model describing the electrostatic attraction that occurs between the negatively charged non specific areas of SHBG and the positively charged of magnesium. At all the magnesium concentrations studied, the DeltaH values were negative due to van der Waals interactions and hydrogen bonding which are engaged at the complex interface confirming strong TT-SHBG hydrogen bond networks. As well, the DeltaS values were all positive due to hydrophobic forces in the testosterone-SHBG complex formation. In addition our results suggest that adaptive conformational transitions contribute to the specific testosterone-SHBG complex formation. As well, in the biological Mg(2+) concentration domain, it was clearly demonstrated that there was an uncompetitive inhibition of Mg(2+) on TT-SHBG binding which led an enhancement of bioavailable TT. Our work indicated that our biochromatographic approach could soon become very attractive for study other SHBG-steroid (or phytoestrogen) binding.
PMID: 19095394 [PubMed - indexed for MEDLINE]

W tym badaniu wykazano, że magnez hamuje niekonkurencyjnie wiązanie się testo z SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe) zwiększając wolną pule testo (aktywną biologicznie), poza tym powinowactwo Testo do SHBG jest wysokie, ale zmienia się nieznacznie przy obecności Mg 2+

arat

Wysłany: Wto Sie 02, 2011 22:55
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

lenna napisał:
http://www.aptekabatorego.pl/magnez.pdf

baaardzo solidny artykul o magnezie pisany przez farmaceutke. w tekscie jest tez zestawienie roznych magnezowych preparatow, ich przyswajalnosci i ceny. pod jego wplywem nabylam magnesol i jestem bardzo zadowolona.
z ciekawych rzeczy, o ktorych nie mialam pojecia jest wzmianka o magnezie jako naturalnym srodku przeciwzakrzepowym. wczesniej nie obserwowalam sie pod tym katem, a teraz zaczelam badac swoja obolala nieco noge i jej reakcje na magnezowe suplementa i stwierdzam, ze to jednak w jakis sposob dziala.
do rozwazenia kawoszom z chronicznymi niedoborami i nie tylko ->

Cytat:
[...]Obecnie, w celu zapobieżenia powstawania zakrzepów, powszechnie stosuje się kwas acetylosalicylowy w dawce 100mg/kg masy ciała. Działanie magnezu jest bardziej fizjologiczne i pozbawione skutków ubocznych, a efekt działania jest podobny.

Zaskoczyła mnie dawka kwasu acetylosalicylowego, podana w tym artykule. 100 mg na kg masy ciała w przypadku osoby ważącej 50 kg daje 5 g, a więc około 10 aspiryn, i osobiście bałabym się zażywać tyle na raz. O ile wiem (nie jestem lekarzem, ale mam wieloletnie doświadczenie jako pacjent i trochę czytałam na ten temat) w profilaktyce zakrzepicy stosuje się raczej małe dawki kwasu acetylosalicylowego, np. popularny Acard zwykle zażywany jest w dawce 75 lub 150 mg. Nie mam w tej chwili linków do odpowiednich artykułów, ale może wystarczą informacje zawarte w ulotce Acardu: http://www.doz.pl/apteka/p5281-Acard_tabletki_d...kane_75_mg_60_szt

lenna

Wysłany: Sro Sie 03, 2011 8:58
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Szczerze mowiac nie zwrocilam wtedy na to uwagi i mysle, ze to zwykla pomylka. Moze ktos sie rozpedzil o dwa zera? Ja tez bralam kiedys aspiryne z tego samego powodu i dawka ~300mg/d byla dla mnie sporym przeciazeniem. Nie wyobrazam sobie okresu przy 5g/d, bo przy wielokrotnie mniejszej to moze zahaczac o krwotok Rolling Eyes

A znalazlyscie moze dziewczyny od czasu tych magnezowych dywagacji jakis sensowny dobrze przyswajalny preparat, ktory nie jest zasyfiony slodzikami, bawnikami itp?

Strona 1 z 2
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu Forum Laboratorium Urody Strona Główna » Dieta i suplementy
Idź do strony 1, 2  Następny
Skocz do: